
REGGAE
A reggae zene Jamaicban fejldtt ki. A reggae megnevezst tgabb rtelemben szoktk hasznlni az sszes jamaicai zenre, belertve a ska, rocksteady, dub, dancehall s ragga mfajokat is. Ez a kifejezs hasznlatos mg egy kln stlusra ami az 1960-as vek vgn jtt ltre. A reggae alapjt egy klnleges ritmus adja, aminek f jellemzje a taktusok kztti hullmzs amit a gitros jtszik, ezt gy hvjk hogy "bang". A dobos gyakran t egy harmadik temet a taktusok kztt. Ezt gy ismerik, hogy "one drop" ("egy csaps"). Jellegzetessge, hogy ez az tem itt lassabb, mint a reggae elfutrainl a ska-nl, s a rocksteady-nl. A reggae-t gyakran sszefggsbe hozzk a rasztafri mozgalommal, ami befolyssal volt szmos kiemelked reggae zenszre a '70-es, s '80-as vekben. A reggae szmok sok egyb tmt is fellelnek a rasztafarinizmuson kvl. Ilyen pldul a szerelem, a szexualits, s olykor a trsadalom kemny brlata.
DANCEHALL
A dancehall eredetileg a reggaere pl zeneirnyzat, s a rapel vannak azonossgai. De ezzel egytt figyelembe kell venni, hogy az salakja a reggae stlusban, klnsen a beszdnekls, zenetrtnetileg jval korbra tehet (az 1960-as vek vgre) mint a rap formk.
Jamaikai szrmazs reggae nekesek (klnsen Kool Herc) nagymrtkben vettek rszt a rap / hip hop kifejlesztsben is. Nagy hatst gyakorolt a dancehall kifejldsben az n. „toast”, egy mdja a beszdnek, ami eladktl, mint U-Ray lettek ismertek s ezzel a dancehall kezdetnek is tekintik.
Az nekls tncolhat ritmusokra trtnik, amit dancehall berkekben leggyakrabban szintetiztorral s basszus computerekkel trtnik, majd egy „Selector” (az USA-ban s Eurpban megfelel a DJ-nek) zenepult segtsgvel tmixeli. A ritmusokra a leggyakrabban a Patoisban nekelnek (Patwa) - gymond „chattelnek". Az nekest Deejaynek hvjk. Ha inkbb neklsre specializldott, akkor „Singjay”.
Egy ismertet jele tbbek kztt, hogy nekls kzben folyamatosan egy elz strft a mindig hasonl kiejtssel az utols sztag egy szakaszval rmelik. A beszdnek a dancehallban a "toast"-bl s "chatting"-bl szrmaztathat s messze klnbzik a raptl, amiben nem csak ritmikusan nekelnek, hanem a rmek alapveten egy hangritmus temre lesznek eladva, ami radsnak mg ms temekkel is varilva lesznek, mg kisebb dallamokba is tmehet.
|