
Egy kis ismertető az országról!
Jamaica egy a Nagy-Antillák szigetcsoporthoz tartozó 240 km hosszú és 80 km széles szigetország. A Karib-tengeren helyezkedik el, A Közép-Amerikai szárazföldtől 680 km-re keletre, Kubától 150 km-re délre és a Hispaniola nevű szigeten lévő Haititől és Dominikától pedig 180 km-re nyugatra. A sziget neve az őslakos taíno indiánok „xaymaca” szavából származik aminek jelentése „A források szigete”. Felfedezése után a spanyol birtok volt, majd az angolok kezére került. Az ország lakossága meglehetősen kevert, azonban túlnyomó többsége az Afrikából áthurcolt rabszolgák leszármazottja. Jamaica az amerikai szubkontinens harmadik legnépesebb tisztán angol anyanyelvű országa az Egyesült Államok és Kanada után. Innen ered a rasztafári mozgalom.
Kingston
Kingston Jamaika fővárosa és legnagyobb városa. Kingstont 1693-ban alapították a legnagyobb kikötőben ( Port Royal ) történt földrengés után a menekültek. Kingston az USA-tól délre a legnagyobb angol nyelvű város a nyugati félgömbön. St. Andrew-t 1923-ban Kingstonhoz csatolták. Repülőtere a Norman Manley International Airport (IATA: KIN, ICAO: MKJP) Lakossága főleg afro-amerikaiakból áll.
ZENE
Jamaica számtalan zenei stílus őshazája: reggae, ska, mento, rocksteady, dub, dancehall és ragga. Az amerikai hip-hop zene is jamaicai közvetítéssel alakúlt ki, mégpedig a New York-ba bevándorló jamaicaik révén akik kezdetben reggae és dub zenékre mesélték történeteiket, az amerikai közönség hatására zenéjükbe disco, rock és funky elemek kerültek be . A Londonba vándolró jamaicaiaknak pedig drum and bass stílust köszönhetjük.
A legismertebb jamaicai Bob Marley akit a reggae Elvis-ének tartanak, halálának évfordulóját nemzeti megemlékezési napnak nyilvánították a szigetországban.
A mai jamaicai zene talán leghíresebb alakja Sean Paul aki a szigetlakók "érthetetlen" angolján osztja a dancehallos, hip-hop-os muzsikáját. |